Wszystko czego sama spróbowałam...

Dekoracje ciast

poniedziałek, 05 grudnia 2011

Na waszą prośbę podaję przepis na masę cukrową, z której robię ozdoby, figurki na torty. Masę można rozwałkować i przykryć cały tort. Wtedy pięknie wygląda (nie trzeba tak mocno wyrównywać kremy). Ja tak nie robię, masa jest bardzo słodka, smakuje jak cukier. Miłej zabawy. Przepis jest ze strony domowe wypieki. Polecam.

SKŁADNIKI:

  • 350g – 400g cukru pudru
  • 50g glukozy (ja daję w proszku)
  • 2 łyżeczki żelatyny
  • 35ml wody
  • ewentualnie aromat migdałowy, waniliowy, cytrynowy lub pomarańczowy (nie daję)

WYKONANIE:

Do małego garnczka wsypać żelatynę zalać wodą. Gdy napęcznieje dodać do niej glukozę i podgrzewać, cały czas mieszając, aż się rozpuści i powstanie jednolita konsystencja. Uważać, aby masa się nie zagotowała. Jeżeli się zagotuje, masę należy wywalić i przygotować nową. Połowę cukru pudru wsypać do miski, wlać ciepłą, nie gorącą żelatynę i wymieszać mikserem z hakiem, ręcznie (masa się bardzo klei), lup malakserem. Do masy dosypywać stopniowo cukier puder i wyrabiać, aż masa będzie miała konsystencję plasteliny. Jeżeli masa będzie się kleiła dodać cukier puder, jeśli masa będzie uznacie, że masa ma odpowiednią konsystencję nie dosypujcie więcej cukru pudru. Można dodać parę kropelek aromatu, według uznania. Masa cukrowa pozostawiona na powietrzu, wysycha i twardnieje, dlatego jeżeli pracujemy tylko z częścią masy, pozostałą cześć należy włożyć do szczelnego naczynia i zamknąć. W celu uzyskania kolorowej masy należy dodać barwniki. Jeżeli chcecie obłożyć tort, masę należy rozwałkować na blacie posypanym delikatnie cukrem pudrem lub mąką ziemniaczaną lub posmarowanym delikatnie olejem.

Ozdoby można przyklejać za pomocą lukru (z cukru pudru i wody). Przygotowane ozdoby z masy twardnieją i można je długo przechowywać (problem jest tylko z barwnikami, po pewnym czasie blakną).

*z podanych składników można ulepić 2 figurki.

Miłej zabawy:)


Wersety z Biblii:

Jedyny, który ma nieśmiertelność, który mieszka w światłości niedostępnej, którego nikt z ludzi nie widział i widzieć nie może; jemu niech będzie cześć i moc wieczna. Amen.”

1 List do Tymoteusz 6:16

 

Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało.”

Objawienie Jana 4:11

Durszlak.pl